Masáž psa

Vysoušení srsti - nahradit masáží pejska

O svaly by se mělo pečovat

Svalový systém patří k nejdůležitějším v těle psa. Poranění svalu, a to i mikroskopické, ke kterému může docházet při každodenních aktivitách a nedostatečné regeneraci, se zpravidla projeví až za několik týdnů i měsíců a nelze jej, stejně jako svalovou bolest, identifikovat žádným přístrojem. Špatné svalové napětí, nerovnováha v těle, ale i řada kloubních a kosterních potíží (artróza, dysplazie apod.), včetně s tím souvisejících symptomů od zažívacích potíží po problematické chování a předčasné stárnutí psa - to vše může způsobovat svalovou bolest, coby důsledek nerovnováhy fyzického těla s následným ovlivněním psychické pohody. „Ve své praxi se často setkávám se psy, kterým na první pohled vlastně nic není. Fyzickou nepohodu či občasné kulhání, u kterého se nenašla příčina, přičítají majitelé věku, špatnému šlápnutí, přílišnému pohybu atd. Nicméně svalová kompenzace je součástí každého problému s mobilitou,“ a péče o svaly by měla začínat již od útlého věku, kdy se pes vyvíjí. Není to pouze o správné výživě, ale i o správném pohybu a vhodných „štěněcích“ cvičení pro dobrý vývoj svalů a pohybového aparátu psa.

Masáž nad zlato?
Pomoct může i již zmíněná masáž. Vždyť každý sportovec, profesionál, i ten, který sportuje jen pro radost, zajde čas od času na masáž a dopřeje svým svalům potřebnou péči. Někdo možná tvrdí, že pes se tak narodil, že je na to geneticky vybavený. Opravdu tomu tak je? Dostal do vínku genetickou výbavu na opakované honění za míčkem, každodenní nastupování do auta, přeskakování přes překážky? Podíváme-li se na přirozenost psa, pak pokud by žil v přírodě, běžel by za nějakou kořistí dvakrát, možná třikrát. Rozhodně by to nebylo 20 nebo i více minut, jak je tomu, když psovi házíme na vycházce míček, nebo trénujeme na závody. „Dle mého názoru nelze hovořit o přirozenosti, neboť jednak pes nežije v přirozeném prostředí, a pak člověk si jej přetvořil k obrazu svému. Vlk si prostě nepůjde jen tak pro zábavu skočit přes větev. Musí řešit otázku přežití, kterou naopak pes žijící s člověkem neřeší. Ale to je téma, které by vydalo na několik článků. Je skvělé, když pes může být aktivní, běhat, závodit a radovat se ze života.

Zároveň je však dobré mít na paměti, že stejně důležitá je i péče o jeho svaly a pohybový aparát. Nesmí se opomíjet ani odpočinek, aby tělo mělo čas regenerovat. To platí u lidí, stejně jako u psů. Někdy stačí velmi málo, abychom vyřešili potíž spojenou s mobilitou a svalovou bolestí,“řešením může být specifický typ masáží. Každý majitel má možnost se tyto techniky naučit, a pokud jsou prováděny správně a bezpečně, mohou pomáhat předcházet zraněním, umožnit rychlejší regeneraci organismu a přispět ke zlepšení zdraví psa. „Rozhodne-li se majitel, že chce svému psímu miláčkovi dopřát péči v podobě masáží, pak je třeba najít si zkušeného terapeuta a lektora, který má potřebné vzdělání a především znalost, co a proč psovi aplikuje. To je zcela zásadní, neboť mnoho technik, pokud nejsou správně aplikované, můžou psovi způsobit bolest nebo mu dokonce ublížit. Zkušený terapeut by měl umět z chování a pohybu psa přesně přečíst, co se děje v jeho těle, v jeho svalech a doporučit majiteli nejvhodnější péči, či případně návštěvu veterináře specialisty.

No Comments Yet.

Leave a comment