KASTRACE bez předsudků a mýtů

KASTROVAT ANO ČI NE???

Váháte, jestli je kastrace to nejlepší, co můžete udělat? Nebo bylo lepší nechat vašeho pejska, fenku, kocourka či kočičku  tak jak ho příroda stvořila?

Co vlastně kastrace znamená? Kastrace je cesta jak snížit nechtěný nárůst populace, omezit sexuální chování, popřípadě zamezit, či výrazně snížit riziko vzniku některých nemocí (např. hnisavý zánět dělohy u fen).

Při kastraci jsou chirurgicky odstraněny gonády - varlata u samců, vaječníky (ovariektomie) popřípadě vaječníky a děloha (ovariohystrektomie) u samic. Obojí je chirurgický zákrok a proto vyžaduje celkovou anestezii.

Kastraci se doporučuje provádět zhruba od 6 měsíců věku, ve výjimečných indikovaných případech i dříve.

Ke kastraci svého psa se rozhodují majitelé nejčastěji z několika důvodů a to jsou:

- pokud pes utíká, nejvíce v době hárání fen...  tím se vystavuje nebezpečí, může způsobit nepříjemnosti svému okolí i majiteli a nakonec také nepříjemnosti spojené s nežádoucím nakrytím feny
- pokud je pes příliš dominantní až agresivní jak k ostatním zvířatům, tak k lidem nebo dokonce svému majiteli a kastrace má omezit nebo zastavit takové chování
- pokud se objeví nějaké nemoci na pohlavních orgánech, nádory apod.
- pokud se objeví onemocnění prostaty

Asi vám nikdo neřekne, že kastrace vyřeší stoprocentně problémy se psem co se týká útěků nebo dominance. Ale na druhou stranu je mnoho lidí, kteří vám potvrdí, že pes ztratí zájem utíkat a nebo je alespoň jednodušší jej udržet doma a to samé platí u dominantních psů, kteří před kastrací dokázali kousnout i svého majitele a najednou jsou z nich milí pejsánci.

Určitě lze doporučit, dále dávat na psa pozor a spolu s kastrací, se svým chováním ke psovi, snažit psa převychovat.

Kastrace je zákrok, který lze provést prakticky kdykoliv.

U nás veterináři doporučují kastrace zvířat  až když pohlavně dospějí. U psů lze říct, že u menších plemen přibližně v roce u větších v 18ti měsících apod.

U fen se majitel nejčastěji pro kastraci rozhodne z důvodu:

- zamezení nechtěné gravidity a smečky malých chlupáčků bez tatínka
- jako prevence při onemocněních (nejčastěji nádorových) na pohlavních orgánech a mléčných žlázách
- pro odstranění falešné březosti
- při opakovaných onemocněních (zánětech apod.) vaječníků a dělohy

Studiemi bylo prokázáno, že se kastací feny před nebo po prvním hárání se snižuje riziko tumorů na mléčné žláze, zatímco pozdější kastrace už takové účinky nemá.

Kastraci feny lze provést prakticky kdykoliv, opět u nás veterináři doporučují spíš v pohlavní dospělosti, nejlépe po prvním hárání, ne při hárání, ale nejdřív měsíc po hárání a nejpozději měsíc před očekávaným háráním.

S kastrací fen se řeší ještě jedno téma a tím jsou štěňata a březost feny

Často se mezi lidmi povídá o tom, že by měla mít každá fenka alespoň jednou za život štěňata. Pokud byste se snažili zjistit jak, asi byste se nedočkali jednoznačné odpovědi, může se říct, že je to přirozené nebo, že je to lepší pro zdraví, ale je to pravda nebo jen domněnky?

Ze zdravotního hlediska veterináři nedokáží potvrdit, spíš odmítají toto tvrzení, že když fenky, které jednu odchovají štěňata, jsou méně náchylné k různým onemocněním pohlavních orgánů nebo mléčných žlázek.

Právě naopak, jak je napsáno výše, kastrací po prvním hárání, lze podle studií značně snížit riziko tumorů na mléčných žlázách.

Kastrace kocoura

1.Kastrací kocoura docílíme :

- kontrolu nad nechtěným množením volně žijících koček
- potlačení nechtěných projevů samčího sexuálního chování
- potlačení toulání
- minimalizaci značkování teritoria páchnoucí močí
- minimalizaci rvaček a následných vážných zranění od druhých kocourů
- nepřímo prodloužení života našeho kocoura

2.Vhodný věk:

u kocoura se kastrace doporučuje cca kolem jednoho roku věku, kdy dovršil svého fyzického vývoje
Úpravu samčího chování nelze očekávat po kastraci okamžitě, její efekt se nejdříve ukáže za několik týdnů až měsíců, poté co se metabolizuje zbytkový testosteron v těle zvířete.
Mýty o tom, že kastrovaní kocouři přestanou lovit myši nemůžeme potvrdit. Kocouři po kastraci nemění zásadně své zvyklosti, pouze samčí pudové chování je mnohem mírnější.

Kastrace kočky

Kastraci koček se doporučuje jako:

- Prevence nechtěného množení ve volném chovu
- potlačení nežádoucích projevů mrouskání a psychické i fyzické frustrace u koček chovaných v bytě

Vhodný věk u kočičky:

u volně žijících koček se doporučuje kastrace před prvním mrouskáním v 5-ti měsících

!!Vzhledem ke změně hormonálních poměrů v organismu je třeba dbát na životosprávu zvířete. Tloustnutí kocourka se vyhnete dodržováním stravovacích návyků, ev. krmením granulemi s označením Light, které mají nižší kalorickou hodnotu. V poslední době jsou na trhu i tipy krmiv určené pro kastrovaná zvířata, která zohledňují riziko zvyšování váhy po kastraci i zvýšené riziko tvorby močových kamenů!!

Quelle:

- Kynologická literatura
- Kynologické časopisy
- Kynologické publikace na internetu
- Rady kynologů
- V poslední řadě mé vlastní zkušenosti

No Comments Yet.

Leave a comment