První návštěva salonu je vhodná mezi třetím a čtvrtým měsícem. Nemusí jít ještě o kompletní střih, ale je vhodné pejska s novým prostředím seznámit. Prvně ho učeše někdo cizí, bude mu sahat na tlapky, drápky, ouška. Je to nová zkušenost a štěňátko ji přijme mnohem ochotněji.

Takto včasná návštěva salonu také předejde případným chybám při údržbě srsti. Ráda Vám poskytnu veškeré informace jak pečovat o srst Vašeho pejska, jaké použít kartáče, hřebeny, šampon a další přípravky usnadňující péči.

Střih pejska určuje vždy jeho majitel. Je pouze na něm, jestli si přeje, aby jeho miláček byl upraven tzv. standardně, tedy do střihu předepsaného danému plemeni, nebo má o jeho zevnějšku jinou představu. Ráda vyhovím vašemu přání, jak má být jeho pejsek ostříhán, kde ponechat srst delší a kde radši zkrátit z důvodu snadnější údržby apod.

Důvodem ke stříhání může být také zdravotní stav pejska. Často se setkáváme se psími alergiky, jejichž majitelé bojují s vleklým kožními problémy, ekzémy, lupy a srst brání v jejich léčbě. A v neposlední řadě jde zejména o údržbu srsti v závislosti na našich časových možnostech a hlavně na ochotě pejska tuto proceduru snášet. Jsou pejsci, kteří česání bytostně nenávidí, nikdy si nezvyknou, a pak je lepší udržovat je ve střihu krátkém, praktickém- jak já říkám sportovním J.

Základem péče je pravidelné česání.

Máte-li pejska dlouhosrstého s rovnou, nelínající srstí ( jorkšír, ši-tzu, lhasa apso, maltézáček apod.), je nutné jej minimálně 3x týdně důkladně vyčesat proti srsti kartáčem, abychom jej zbavili nečistot (větvičky, bodláky, zacuchané srsti..), a pak po srsti hřebenem „srovnat“ srst do správného tvaru. Nesmíme zapomenout zejména na srst za ušima, v podpaží, pod ocáskem a v oblasti slabin, kde se nejvíce cuchá. V případě, že je pejsek mokrý, necháme nejdříve srst uschnout a pak důkladně vyčešeme. POZOR! mokrou srst bychom česáním potrhali.

Máte-li plemeno pejska s kadeřavou srstí (pudl, bišonek, boloňáček, lvíček, havanský psík apod.), platí téměř to samé, ale před stříháním musíme srst natáhnout. Není totiž možné ostříhat pejska kudrnatého. Srst natahuji během sušení fénem. Takto připravený pejsek může být kvalitně ostříhán, ale také pokud je dobře vysušen, nedojde k tak rychlému zacuchání srsti.

Máte-li doma teriéra se srstí hrubou, pak se upravuje tzv. trimováním.

Trimování je odstranění odumřelé srsti jejím vytrháním a je to jedna z nejpřirozenějších úprav srsti. Dříve se teriéři většinou „otrimovali“ v lese v trní, stará srst se v hustém porostu uvolnila. Srst musí být dobře „zralá“, tedy připravená se uvolnit. Je-li tato úprava provedena ve správný čas, citlivě a pravidelně, není zvířeti nijak nepříjemná. Naopak, odumřelá, nevytrimovaná srst psa svědí, dochází k jejímu nestejnoměrnému uvolňování, pes se drbe, aby se jí zbavil a může tak dojít i k vleklým zánětům kůže.

Je-li tomuto plemeni srst ostříhána, většinou velmi změkne, zkadeřaví a ztratí výraznoou barvu.

Před úpravou trimováním NIKDY pejska nekoupeme, srst by pak klouzala a nebylo by možné ji upravit, v této úpravě pejska koupání zařadíme až nakonec. Vytrimovaná pokožka se přidáním správného zklidňujícího šamponu zatáhne a takto upravovaný teriér (ale i drsnosrstý jezevčík, knírač, kokršpaněl...) si zachová správnou barvu, strukturu a samočistící vlastnosti srsti.