Poradenství

PÁR UŽITEČNÝCH RAD A TIPŮ - PÉČE O PEJSKA

Úprava srsti

S úpravou psa začínejte už od štěňátka, jelikož malé štěně naučíte úkony kolem úpravy snadněji, než dospělého psa. Štěně má svou výhodu v tom, že obvykle nemá tolik srsti jako dospělý jedinec. Lépe řečeno, údržba štěněčí srsti je snadnější, než údržba dospělé srsti. Učte své štěňátko i doma a to častým kartáčováním tak aby mu to bylo příjemné První úprava, která je přibližně kolem 3-4 měsíce života, nebývá příliš náročná a to jak časově, tak i co se manipulace se psem týče. Při první návštěvě však máte dobrou možnost seznámit se se střihačem a také s prostředím,kde bude v budoucnu trávit více času.

Koupání

1) Příliš časté koupání může narušit přirozený stav kůže, a tím vystavit psa riziku nepříjemného onemocnění. Například po procházce je lepší nohy jen otřít, případně vykartáčovat.
2) Četnost koupelí by neměla být častější než 1x za 3-4 týdny.
3) Ke koupání používejte speciální šampóny určené pro psí srst, většina těchto šampónů dokáže také bojovat proti vnějším parazitům, mají dezinfekční účinek a mnoho pěstících přísad. Pokud se projeví alergická reakce, vyměňte šampón za jiný.
4) Pro rychlé očištění málo znečištěné srsti je vhodný „suchý šampón“ což je prášek, který vetřete do srsti psa a následně vykartáčujete.
5) Dlouhá srst – dlouhosrsté psy koupejte v době línání srsti (jaro-podzim), v průběhu roku používejte raději suché šampóny.
6) Hladká srst – je na údržbu nejsnadnější. Tyto pejsky nekoupeme příliš často, protože přirozená mastnota srsti se obnovuje až po 6 týdnech.7) Hrubá srst – ideální je koupat 3x ročně.
8) Kudrnatá nelínající srst – koupejte asi co 2 měsíce.
9) Hedvábná srst – vyžaduje pravidelné vyčesávání, a koupejte co 3 měsíce.

Stříhání drápků

Pravidelné stříhání drápků patří neodmyslitelně k péči o zdraví Vašeho čtyřnohého kamaráda.
Neostříhané drápky jsou zdrojem mnoha problému, můžou vést k zatržení drápků, které je pro pejska velmi bolestivé a hodně krvácející, nebo mohou dokonce nadzvedávat tlapku a tím způsobovat špatný postoj a pejsek může začít kulhat. Podobně jako lidské nehty, jsou i ty psí kožními deriváty, které neustále dorůstají. Na rozdíl od lidských je ale v drápku umístěno drápové lůžko (živá tkáň, cévka), které se nesmí přestřihnout. V přírodě pomáhají drápky k lepší stabilizaci na měkkém, nebo kluzkém povrchu a při skoku, ale u psů, kteří jsou domácími mazlíčky může na koberci nastat problém.

Péče o tlapky

Psí tlapky jsou v každodenním kontaktu s různými povrchy, asfalt, dlažba, bahno, v zimě jsou vystaveny nejen mrazu, sněhu, ale také různým posypovým materiálům jako jsou soli a podobně. Tlapky tak mohou snadno popraskat, což je pro našeho čtyřnohého kamaráda hodně bolestivé.

Aby byl pejsek spokojený a dobře se mu běhalo, stačí dodržovat pár základních rad:
1) Před každou zimní procházkou je dobré pejskovi vyčistit tlapky (vlažná voda, mokrý hadr), pak je vysušit a natřít speciálním krémem na tlapky, který vytvoří ochrannou vrstvu a pomáhá tlapku i regenerovat. V dnešní době se vyrábí velké množství takovýchto krému, zeptejte se svých známých a kamarádů co používají, nebo si nechte poradit v našem psím salónu při stříhání Vašeho pejska. Obecně platí, že krém by měl obsahovat co nejméně vody (např. Indulona obsahuje vody příliš) a vhodné je pokud obsahuje např. včelí vosk. Toto opatření je dobré provádět v průběhu celého roku, i když to nemusí být tak často jako v zimě.2) Tlapky pravidelně kontrolujte, ideálně po každé delší procházce v zimě, nebo výletu do přírody.3) Pokud je pejsek při procházce neklidný, pokulhává, nebo si okusuje packu, ihned zkontrolujte, zda si do packy nezarazil nějaký ostrý předmět jako třeba střep, nebo trn.4) Nezapomeňte prostříhat srst na spodních stranách tlapek mezi polštářky, aby se do ní nezachytávaly kamínky, nečistoty, nebo sněhové boule.5) Důležité je, že odměnou za tuto starost Vám bude nejenom zdraví a spokojenost pejska, ale navíc utužujete i důvěru a pomáháte vytvářet dobré vztahy mezi Vámi a psím kamarádem.

Dentální hygiena

I když se Vám to nemusí zdát, tak právě periodontální onemocnění je nejčastější onemocnění u psů. Zdraví ústní dutiny a její hygiena jsou důležité pro zdraví a pohodu nejen pro nás lidi, ale i pro pejsky.Periodontální onemocnění je vlastně řada plakem způsobených zánětlivých reakcí, které jsou spojeny s bolestí v dutině ústní, zápachem z úst, ztrátou zubů a potenciálně onemocněními jinde v těle. Až 80 % dospělých psů má příznaky zánětu dásni.Proto se doporučuje kontrolní návštěva u zvěrolékaře alespoň jednou ročně, nebo jej navštivte, když pejsek přestane mít chuť k jídlu (hlavně pokud odmítá pevnou stravu), pokud nadměrně sliní, nebo mu zapáchá z tlamy, má-li zarudlé dásně, které jsou citlivé na dotek, případně pokud na zubech objevíte zubní plak.
Jak se dá takovým problémům předcházet?

Každý den vyčistěte pejskovi zuby kartáčkem. Pokud s čištěním začnete už od štěněte, pes si na něj zvykne, o to jednodušší to budete mít v dospělosti. Používejte co nejmenší kartáček, který má mít husté, měkké a rovné štětiny s kulatými konci. Vždy používejte pouze speciální pastu, kterou můžete zakoupit například v lékarně, nikdy nepoužívejte zubní pasty určené pro lidi, ty obsahují fluor, který však zvířatům škodí. Pokud není každodenní čištění ve Vašich silách, doporučuje se použít speciální krmivo s abrazivními látkami, které pomáhají odstraňovat bakterie a plak z povrchu zubů. Další možností je použití speciální dentálních doplňků, jejichž žvýkání pomáhá také pečovat o chrup.

Čištění análních žláz

Anální váčky se naplňují sekretem a mají určitý zápach. Pokud se žlázy až dojde k přeplnění, nevyčistí, může vzniknout infekce - zánět - nádor. Léčba je dlouhodobá a bolestivá. Jakmile pejsek sáňkuje (jezdí po zadečku) je to náznak pro prevenci, kterou Vám na přání provedu.

Odstraňování chloupků z uší a čištění uší

Čištění uší by se mělo provádět pravidelně. Do uší ničím „nešťouráme“ jen nakapeme dovnitř ušní kapky pro pejsky a vytřeme kosmetickým tamponkem. Vytrháváním chloupků předcházíte zánětům, které vznikají ze špíny, prachu a mazu. U nás na salonku pejska prohlédnu, a pokud bude zapotřebí, automaticky uši vyčistím a chloupky vytrhám.

Střihání drápků

Většinou nemají problém s dlouhými drápky, pokud je jim umožněn pobyt venku kde si sami drápky mohou přirozeně obrušovat. Zanedbání může vést ke křivému růstu prstu, k horšímu pohybu a mnoha dalším problémům. Drápky střiháme 1 – 2 měsíčně.

Zkrácení drápků, čištění a trhání chloupků z uší, je ke střihu prováděno ZDARMA