Trimovaní psů

Trimování

Je speciální úprava srsti hrubosrstých plemen psů. Spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti (včetně kořínků), která sama nevypadá. Pokud se odumřelé chlupy se srsti neodstraní, dochází k přidušení nového kořínku a tímto se srst pejska neobnovuje. Vzhled chlupu je šedý, matný, nepružný a celkově dodává pejskovi vyšší věk. Pravidelně trimování pejsci nelínají, srst se lépe regeneruje je odolnější a pružnější.

(Hrubá srst je typická pro lovecká plemena, jako je hrubosrstý jezevčík, německý drátosrstý ohař nebo český fousek, většinu teriérů, knírače a grifonka).

Drsnosrstá plemena neznají běžný cyklus línání dle ročních období. Jejich srst dorůstá a odumírá průběžně po celý rok. Díky trimování srst hrubne a stává se odolnější vůči přírodním vlivům. Pokud se hrubosrsté plemeno ostříhá, tj. nedochází k výměně chlupů, jeho srst plstnatí a ztrácí svou ochrannou funkci.

Kdy začít s trimováním srsti

První úprava by měla být již v 6 týdnech věku a dále minimálně každé dva měsíce.

Na celý proces trimování je nutné pejska navyknout, musí jej brát jako běžnou součást jeho péče. V tomto období bude úprava poměrně snadná, psa nebude nijak stresovat, učí se hlavně návyku. Ten vznikne pouze za předpokladu pravidelného opakování.

Základním principem trimování je nutnost dostat z kůže chlup celý i s kořínkem. Jen v takovém případě může být nahrazen novým, dostatečně tvrdým chlupem. Pokud chlup přetrhneme nebo přestřihneme, hrozí nebezpečí, že chlup nevypadne a poroste dál a kvalita srsti se výrazně změní. Pozor – psa před trimováním minimálně 10 dnů nekoupejte, jeho srst by pak klouzala a nedala by se dobře vytrhnout !!!!!

Má výbava pro trimování

U některých plemen pejsků používám pouze prsty, ale většinou používám trimovací nože různé hustoty. Dále nůžky, které použiji při úpravě břicha a kolem citlivých partií a trimovací kámen.

Jak postupuji při trimování pejska:

Vytrimuji přerostlou srst kolem hlavy, pod očima i pod bradou, kolem uší a srst pečlivě zastřihnu do tvaru. Je to důležité především u vchodu do ucha, zvukovod se nezapaří a nevznikají záněty. Dále postupuji od boků k horní části zad.

Na úpravu choulostivých míst psa použiji pemzu, je k citlivým partiím vhodnější.

Kořen ocasu zvýrazním prostříháním, musí se od konce ke špičce zužovat, tvořit tzv. vlajku.

Nohy upravím efilačními nůžkami do požadovaného tvaru a zespodu prostříhám chlupy mezi drápy (omezím tím tvorbu zánětů). Vrchní část upravím nůžkami tak, aby vynikl tvar tlapky.

Na závěr doporučuji k úpravě pejskovi objednat i následné koupání ve speciálním šamponu, který je určený přímo po trimování. Delikátní šampon s obsahem benzenu působí dezinfekčně a vyplachuje chlupové folikuly. Minerální látky v něm obsažené působí příznivě na hojení kůže. Koupel zakončím nanesením regeneračního kondicionéru, proti vysoušení pokožky pejska.

Máš li starost na duši, svěř se tetce Jituši. www.psisalunek-pif.cz

No Comments Yet.

Leave a comment